איך מכניסים חיים שלמים בדירה קטנה???

עברו המון שנים מאז שגרתי בדירת מטר על מטר בניו יורק ואחר כך כשחזרתי לארץ… בתל אביב.  הייתי בת עשרים וקצת.  כל מה שאהבתי זה לבוא הביתה אחרי יום לימודים ועבודה ולהשתרע על הספה הקטנה, הנוחה והמפנקת ולבהות במרקע איזה שתי דקות לפני שהמשכתי לדבר הבא.

שנים אחר כך התחתנתי והילדים נולדו והדירה הפצפונת הפכה לדירות שעברנו אליהן והתרחבו בהתאם. כשנהייה יקר לגור בתל אביב עברנו להרצליה קרוב להורים וכשרצינו לעבור לבית בחרנו לעבור למושב…וכל דירה ובית זכו לסידור ואירגון מחדש. בכל מעבר נפרדנו מכמה אלפים רבים וטובים שהוסבו לעיצוב המרחב והפיכתו לבית שנעים וכיף לחיות בו. לבית שלנו.

היום הבית שלנו משתדרג ומשתנה בהתאם למצב הרוח (בעיקר של הבנות הגדולות). הבית זוכה לריענון, ושידרוגים קטנטנים כשהתזוזה מתרחשת בפנים וכבר לא נתונה להשפעות חיצוניות כמו מעבר לדירה או בית אחר.

את הבלוג אני כותבת מברצלונה.  הגעתי לכאן לפני כשבוע אחרי טלפון מבהיל של הבת הגדולה שלי שהגיעה לעיר לחופשה לפני גיוס וחלתה בקורונה.  תוך שנייה חדר העבודה שלי הפך לחדר מצב. מצאנו דירה מספיק גדולה שתתאים לבידוד,  הזמנתי טיסה ניקיתי אבק מהדרכון שכבר יצא משימוש ועליתי על טיסה במהירות שיא.  הבת שלי כבר חיכתה בדירה כשהגעתי לעיר והמחלה עברה בקלות יחסית והכל טוב אבל הסיבה האמיתית שאני מספרת את הסיפור היא כדי שנוכל לדבר על הדירות המיניאטוריות האלה שכל כך בא לסדר שיראו וירגישו כמו בית, שיכילו את החיים שלנו אבל לא יעמיסו עלינו.  בדירה ששכרתי בברצלונה גרה משפחה, זוג פלוס 2.  דירה של אולי 60 מטרים, סלון פיצפון מטבחונצ'יק, שני חדרי שינה ומקלחת. דירה אירופאית טיפוסית בעיר. דירה מנימליסטית שכל מה שקיים בה נמצא בשימוש. כל פרט הוא משמעותי ויש לו תפקיד.  החיים מאוכסנים בנישות חכמות בקירות והמרחב נקי משטויות.   הדירה ששכרנו כאמור קטנה אך  מתוכננת היטב וברור לגמרי כבר מהכניסה לדירה שמתגוררת במרחב הזה משפחה מאושרת שלא מרגישה חוסר או וויתור  כלשהוא מצידה.  חיי משפחה בערי אירופה מאוד דומים אם זה ברצלונה, ברלין, אנגליה או הולנד. הדירות הן  קטנות, לומדים לחיות במרחבים צנועים, ללא צורך בשפע שאנחנו הישראלים כל כך רגילים ואוהבים. המזווה לא מפוצץ, הסלון לא ענקי, וכאן לא חובה חדר עם יציאה למרפסת. המגמה הזאת הולכת וגדלה גם בארץ מכל מיני סיבות: דירות במחיר אסטרונומי, חוסר בעתודות בנייה,  אוכלוסייה שהולכת וגדלה משנה לשנה וכו'.

דירות מחולקות ודירות 3 חדרים לרווקים לזוג או למשפחה צעירה הן דירות שתכנון מקדים לעיצוב המרחב וסידורו יכולים לחסוך הרבה מאוד אי נוחות ותחושת מחנק. 

תכנון נכון של דירות קטנות הוא קריטי עבור אלו שחיים בהן. חשוב למדוד בקפדנות את המרחבים השונים בבית ולתכנן עד לרמת המיקרו מילימטר.  לחפש את הנישות שיכולות לשמש כמרחבי אחסון, למדוד את החדרים והסלון ולשלוף את הפריטים שמתאימים בגודל , לבחור בפלטת צבעים בהירה שלא תסגור על המרחב ולהשאיר מרחב מאוורר ולא להעמיס עליו. חשיבה מקדימה במרחבים קטנים היא סופר חשובה וכדי להקליל עבורכם את מלאכת העיצוב, בחרנו להתייחס לנישה הזאת גם אצלנו בחנות והרכבנו חבילות ייעודיות שיתאימו למרחבים קטנים, יכניסו צבע וחיים למרחב מבלי להעמיס עליו ולהמאיס את המרחב עליכם. 

לחיות בדירה קטנה בלב כל ההתרחשויות היא דבר מופלא וגם אפשרי אם רק מצליחים לשנות את הstate of mind של איך דירה אמורה להיראות ומה היא אמורה להכיל. לחיות צנוע ונכון טוב לא רק לנו, זה טוב והכרחי גם לשמירה על העולם שלנו. אני יכולה להעיד על עצמי שפתאום עכשיו כשאני גרה בדירה קטנה, מאורגנת היטב,  בלב עיר מהממת, זה עושה חשק וגורם לי לפנטז על השינוי שלבטח יתרחש בעוד כמה שנים כשהילדים יגדלו ויעברו לבנות את החיים שלהם מחוץ לכותלי הבית…