חדר מתבגר להורה המתחיל

אחד מהסממנים הכי חזקים של גיל הנעורים הוא השריצה בחדר. חוזרים מבית הספר, זורקים את התיק, "יורדים" על המקרר וטסים לחדר, למקום המפלט. חברים מגיעים… לחדר, שיחות אישיות… בחדר, משחקים באקס בוקס או בפלייסטיישן… בחדר, "גולשים", "תופרים" סדרות… בחדר, בקיצור…כנער או כנערה…החיים קורים בחדר.
תשאלו כל נער או נערה איך הם רוצים שהחדר שלהם יראה, הם יתחילו לשלוף תמונות ששמרו מפינטרסט על איך צריך להיראות ולהרגיש חדר החלומות שלהם. אז נכון, החיים הם לא פינטרסט או אינסטגרם אבל מי אמר שאי אפשר לקבל תוצאה קרובה ולא פחות טובה???.
כדי להקל בעבודת העיצוב וכדי שבאמת תוכלו לקלוע למה שהמתבגרים שלכם צריכים ורוצים אספנו עבורכם חמישה דברים שחייבים לקחת בחשבון כשרוצים לעצב חדר מתבגרים אולטימטיבי:
החדר כמראה ל"אני" ( ולא כמראה לאיך שההורים שלי רואים אותי)- הצעד הראשון הוא הצעד הכי חשוב בתהליך של הפיכת חדר ילדות לחדר של מתבגר/ת. הם, וגם אנחנו, צריכים להבין שהחדר הוא המקום להיות ולהרגיש בו הכי טוב והכי נוח בעולם. ולכן כל אהבה וכל צורך צריך לבוא לידי ביטוי במרחב. הצעד הראשון בתהליך דורש מכולנו לקחת רגע מהטירוף בחוץ, לחשוב איתם, הם עם עצמם, ולעשות רשימה…מה אני רוצה, איך אני רוצה, מה חשוב שיהיה וכו'. כאן, אתם ההורים צריכים לשחרר ולתת להם לעוף על זה. ההחלטה הסופית היא שלהם.

הזולה- בתוך ה"דירה" הקטנה שהם רוצים לעצמם בבית, כדאי שתהיה הפרדה בין המיטה, לפינת מרבץ אחרת, ניקרא לה זולה. זולה יכולה להגיע בצורת מזרן עבה זרוק על הרצפה וצמוד לקיר, עם מלא כריות למשענת. זולה יכולה להיות כורסא מחבקת ששוקעים לתוכה עם ים של מחשבות הרהורים וחפירות בווטסאפ. בזולה אפשר לנגן ולאכול ולשתות בלי לדפוק חשבון (לאמא או אבא שממש לא מתים על הרעיון שאוכלים ושותים על המיטה). הרעיון הוא שפינת הזולה תהיה נפרדת, רחוקה משיגרת הלילה, חזקה בתוך שיגרת היום.

צבע ואם לא צבע אז לשבור שיגרה דרך תצורות ומרקמים – מנעד הצבעים שבני הנוער אוהבים הוא איך לומר…דליל. שמנת, שחור, לבן, אפור אלו צבעי היסוד עבורם וכל צבע נוסף הוא סוג של ברכה לחדר ולעיניים. כדי להפוך חדר לביתי ומזמין, צבע בהחלט יכול לעזור ואם הוא מגיע בשילוב של צורות ומרקמים דרך טקסטיל ואקססוריז שמכניסים נגיעות של עניין, אז ניצחנו.

מקום לביטוי אישי– הנערים והנערות שלנו צריכים מקום להתבטא, לצייר, לקשקש, לכתוב, לתלות…לוח גיר עם מסגרת מגניבה גם יכניס קצת צבע וגם יכניס המון עניין במיוחד אם הוא בגודל הנכון (גדול ומשמעותי). אם לא לוח גיר אז כל חדר ישמח ללוח השראה. העניין כאן הוא לתלות כל דבר מגניב שנאסף, לוח לתזכורות וכד'. אפשר גם לייצר את לוח ההשראה על הקיר, ללא "מתווכים" לקחת את הקיר כדף נקי ולהתפרע עליו עם תמונות, ציורי גרפיטי, משפטים או ציטוטים שאהבנו וכו'.

הפריט הזה שהוא לגמרי אני- לכל אחד יש איזה פריט ייחודי שהוא רק שלו. זה יכול להיות פריט מהילדות, צעצוע, חולצה מגניבה, גלשן ישן, אוסף מדליק…הפריטים האלה הם אלו שיהפכו את המרחב למרחב מלא ברגש ואופי. תעזרו להם למצוא למשהו הזה מקום בחדר. אפשר לתלות, למסגר,…תחשבו איתם ועזרו להם להיות יצירתיים. אם הם יותר ילדי "מגירה" תמצאו להם איזה ארגז מדליק, שישמור את כל המחשבות שלהם במקום אחד.

עיצוב חדר הוא עניין מורכב שדורש מחשבה וזמן התעסקות ויחד עם זאת הוא בעל משמעות וחשיבות לכאן ועכשיו ולעתיד. עיצוב החדר הוא זמן נטו שלכם עם המתבגר/ת, זמן להקשיב ולדבר בגובה העיניים, זמן לעשות משהו ביחד עבורם, כחלק מהכיוון הכללי והתמיכה שאתם נותנים במציאת דרכם בעולם. תנו להם לעצב, תנו להם להחליט, במסגרת התקציב כמובן. תרגישו חופשי להיעזר באתרים ולחפש רעיונות עיצוביים. תעשו את החדר בכיף ותיהנו מכל רגע.

בהצלחה!